Alergie i nietolerancje pokarmowe
Dolegliwości związane z alergią i nietolerancją pokarmową bywają podobne i mogą być tak samo uciążliwe, jednakże mają zupełnie inną etiologię.
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na spożycie określonego produktu, która jest spowodowana czynnikami immunologicznymi. Reakcja organizmu związana jest z pojawieniem się histaminy, która może przyczyniać się do występowania biegunki, zaparć, nudności, wzdęć czywymiotów. Alergie pokarmowe można podzielić na dwa rodzaje:
> Alergię IgE – zależną – reakcja organizmu jest natychmiastowa i może mieć groźne konsekwencje zdrowotne, np. może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
> Alergię IgG – utajoną, niezależną, późną - Objawy mogą wystąpić od kilku godzin do nawet kilku dni od zjedzenia alergenu. Problemami na które skarżą się pacjenci są przede wszystkim wzdęcia, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, zmęczenie i osłabienie organizmu, problemy dermatologiczne (trądzik, atopowe zapalenie skóry czy rumień), bóle głowy, a także gwałtowne zmiany masy ciała.
Nietolerancja pokarmowa podobnie jak alergia oznacza nadwrażliwość na konkretny składnik lub rodzaj żywności, nie jest jednak związana z reakcją immunologiczna. Jej mechanizmy nie są do końca zbadane, jednak przyjmuje się, iż nadwrażliwość niealergiczna powstaje kiedy organizm nie wytwarza enzymu niezbędnego do strawienia konkretnego składnika w danym produkcie spożywczym.
Alergii pokarmowej można nabawić się w każdym wieku, ale również wraz z wiekiem może ona minąć. Nietolerancja pokarmowa zazwyczaj towarzyszy nam przez całe życie.
Przy podejrzeniu alergii lub nietolerancji pokarmowej wykonywane są testy laboratoryjne z krwi.