Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze dostało miano choroby cywilizacyjnej głównie dlatego iż jest rozpoznawana głównie w krajach wysokorozwiniętych, w których istnieje również problem nadwagi i otyłości, a aktywność fizyczna jest ograniczona. Na niektóre czynniki sprzyjające nadciśnieniu nie mamy wpływu (geny, wiek, płeć czy choroby, które wywołują nadciśnienie). Jednak istnieje mnóstwo czynników, na które możemy wpłynąć i najczęściej to właśnie one mają największe znaczenie. Głównym czynnikiem jest nadmierna masa ciała. Badania wykazują, że osoby otyłe chorują na nadciśnienie 3-4 razy częściej niż osoby o prawidłowej masie ciała. Naukowcy ocenili, że każde zmniejszenie masy ciała o 5 kg pozwala na redukcję ciśnienia skurczowego średnio o 4,4 mm Hg, a rozkurczowego średnio o 3,6 mm Hg.

Innym czynnikiem równie istotnym przy rozwoju nadciśnienia jest styl życia . Do zachowań, które zwiększają ryzyko nadciśnienia, należą:
>    nieprawidłowo skomponowana dieta – nadmiar kalorii, soli, cukru i wysokoprzetworzone produkty, spożywanie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
>    niska aktywność fizyczna – wystarczy  30 minut dziennie dodatkowej aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca nawet o 15-20%. PAMIĘTAJ! Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna
>    siedzący tryb życia
>    palenie papierosów – nawet bierne palenie i regularne narażenie na dym papierosowy w domu czy w pracy może zwiększyć ryzyko chorób serca nawet o 30%.
>    nadużywanie alkoholu